Czy każdy może zostać kierowcą

Kiedy przeglądamy ogłoszenia o pracę, jednym z podstawowych wymaganiach na wielu stanowiskach okazuje się być posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B, czyli dokumentu uprawniającego do kierowania samochodami osobowymi. Może się więc wydawać, że część pracodawców z góry zakłada, iż zdecydowana większość osób szukających pracę takim dokumentem oraz umiejętnościami może się pochwalić.

Nie ulega również wątpliwości, że na swojej drodze spotykamy wiele osób prawo jazdy posiadających. Jednak czy to oznacza, że absolutnie każdy może zostać kierowcą?

Instruktorzy z dobrych szkół jazdy jeśli przekazują swoją wiedzę w sposób jasny oraz mają dużą cierpliwość do każdego kursanta, są w stanie uczynić cuda i podstawowych zasad prowadzenia auta nauczyć absolutnie każdego. Warunkiem jest wykazanie chęci oraz zaangażowania przez uczniów. Bez tego opanowanie umiejętności kierowania samochodem nie jest możliwe.

Jeśli jednak w kimś tkwi głęboka psychiczna trauma związana z prowadzeniem samochodu lub cierpi na olbrzymie trudności związane z koordynacją ruchową, proces zdobywania prawa jazdy oraz późniejszego kierowania pojazdem w ruchu drogowym mogą być znacznie utrudnione. Bez podzielnej uwagi oraz umiejętności zachowania zimnej krwi w trudnych sytuacjach związanych z innymi kierowcami i sytuacją na drodze łatwo o spowodowanie wypadku lub kolizji.

Czasami dla bezpieczeństwa siebie i innych lepiej zrezygnować z marzeń o zostaniu sprawnym kierowcą. Wszak rozwinięta komunikacja publiczna w dużych miastach gwarantuje komfortowe dotarcie do większości ich zaułków.