Uprawienia na motor

Motory są pojazdami jedno lub dwuśladowymi mechanicznym bez nadwozia. Posiadają dwa lub więcej kół jezdnych i mają silnik spalinowy. Do prowadzenia motocykla wymagane są odpowiednie uprawienia, które zdobywa się podczas kursu.

Kurs kategorii A

Kurs kategorii A prowadzony jest  przez instruktora.

(A) Kurs dotyczy motocykli o pojemności skokowej przekraczającej pięćdziesiąt centymetrów sześciennych. Osoby, które mogą brać udział w kursie powinny mieć ukończone dwadzieścia cztery lata, a także muszą posiadać od przynajmniej dwóch lat prawo jazdy kategorii A2.

(B) Kurs podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów, składa się z części praktycznej i teoretycznej. Podczas zajęć teoretycznych kursanci poznają zarówno przepisy ruchu drogowego jak również uzyskują informacje o budowie i obsłudze, a także naprawie motocykli.

(C) Należy szczególną uwagę zwracać na kwestie bezpieczeństwa, ponieważ według statystyk, duży odsetek wypadków śmiertelnych odbywa się właśnie z udziałem motocykli.

(D) Kursanci po przejściu zajęć teoretyczny ćwiczą swoje umiejętności na placu manewrowym. Istotne jest poruszanie się slalomem między rozstawionymi słupkami. Po wyjechaniu odpowiedniej liczby godzin, kursant może wyjechać na ulicę.

(E) Tam pod nadzorem instruktora uczy się jak ma się zachowywać w ruchu miejskim. Cały kurs kończy się egzaminem teoretycznym, który przeprowadzany jest w postaci testu, a także praktycznym, który polega na wykonaniu odpowiednich manewrów i przejechaniu miasta bez większych błędów.

Prowadzenie motoru

Prowadzenie motoru jest dużo trudniejsze niż może się wydawać. Wymaga sporej sprawy i doświadczenia. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że wchodząc w zakręty niezbędne jest przechylanie motocykla, aby mógł on sprawniej pokonać przeszkodę.

Inna istotną sprawą jest dopasowanie prędkości jazdy do warunków na drodze, ale także do własnych umiejętności.

Przecenianie możliwości jest jedną z kluczowych przyczyn wypadków. Najczęściej osoby poruszające się motocyklami jadą z bardzo dużą prędkością, co powoduje, że kierowcy samochodów nie są w stanie zobaczyć takiego pojazdy w lusterku. Przy zderzeniu motocykla z nawet małym autem osobowym, kierowca tego pierwszego ma niewielkie szanse na przeżycie.

Prowadzenie motocykla powinno odbywać się także w odpowiednim stroju. Niewiele osób pewnie zdaje sobie sprawę, że jadąc z odpowiednią prędkością i będąc ubranym w profesjonalny strój, minimalizujemy ryzyko wystąpienia urazu.

Motor dla początkującego

Osoba dopiero kończąca kurs na motocykl powinna przede wszystkim wybrać model lekki i niski. Za duża masa motocykla może sprawia trudność w manewrowaniu nawet doświadczonym osobom. Oprócz tego duży motor to także problemy z wprowadzeniem go do garażu. Dobrze należy także dopasować wysokość siedzenia. Osoby początkujące powinna rozpocząć od motocykla o pojemności około dwustu pięćdziesięciu ccm. Dopiero po jakimś czasie można zastanowić się nad mocniejszym motorem, do bardziej wyczynowej jazdy.