Wózki widłowe i ich znaczenie dla przemysłu

Wózki widłowe i ich znaczenie dla przemysłu

Wózki widłowe maja ogromne znaczenie dla przemysłu. Sprawdzają się doskonale podczas załadunku i rozładunku, a także idealnie nadają się do transportu materiałów na niewielkie odległości. Wózek musi być obsługiwany przez osobę do tego przygotowaną i posiadającą niezbędne kwalifikacje i uprawienia.

Uprawienia na wózek widłowy

Pojazd jakim jest wózek widłowy może być prowadzony przez osobę, która ukończyła osiemnaście lat i która posiada wykształcenie przynajmniej podstawowe. Kandydat na operatora musi także przejść badania lekarskie, która mają sprawdzić jego zdolności psychotechniczne. Każdy operator musi przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne.

Szkolenia teoretyczne

Szkolenie teoretyczne polega na przekazaniu operatorowi wiedzy dotyczącej najważniejszych zagadnień związanych z obsługą wózka widłowego. Kursanci uczą się przepisów BHP, a także poznają budowę wózka, jego funkcje i możliwości.

Szkolenie praktyczne

Szkolenie praktyczne prowadzone jest na placu manewrowym. Operator musi nauczyć się pokonywać przeszkody, a także przewozić ładunek na widłach.

Egzamin

Egzamin kończy szkolenie na operatora. W trakcie egzaminy kursant musi wykazać się wiedzą teoretyczną, a także wykonać manewry na placu. Wszystko odbywa się pod okiem inspektora Urzędu Dozoru Technicznego.

Bezpieczeństwo podczas użytkowania wózka widłowego

Wózek widłowy musi mieć doskonały stan techniczny.

– Można to osiągnąć między innymi stawiając na dobrej jakości części zamienne.

– Części Carraro, stosowane między innymi przez producentów wózków widłowych takich jak Toyota, czy Linde znajdziemy na stronie zebate24.pl/pl/czesci-carraro.

– Części mają istotne znacznie. Wykorzystywanie podzespołów wątpliwej jakości może spowodować, że wózek nie tylko szybciej się zepsuje, ale także uszkodzeniu ulegną te elementy, które dotychczas działały doskonale. Bezpieczne użytkowanie wózka wiąże się także z przestrzeganiem zasad BHP.

Marek: „Jestem operatorem wózka widłowego od ponad dziesięciu lat. Do najważniejszych kwestii dotyczących bezpiecznego prowadzenia pojazdu na pewno warto zaliczyć odpowiedni stan techniczny wózka. Nie wyobrażam sobie pracy z dużymi ciężarami w sytuacji, gdy układ hamulcowy, czy elementy odpowiedzialne za podnoszenie ładunku nie są sprawne. Najczęściej w momencie, gdy cokolwiek budzi moje wątpliwości zgłaszam swoje uwagi przełożonemu. Pamiętajmy, że praca ma być wykonana, ale nie za wszelką cenę. Ważne jest zarówno nasze zdrowie jak i zdrowie osób postronnych. Wózek jest praktycznym urządzeniem, bardzo przydatnym i często wykorzystywanym. Nie bez znaczenie jest jednak zalecenie dotyczące przestrzegania przepisów BHP. Operator nie może pracować na terenie niezabezpieczonym, a także na obszarze, w którym przemieszczają się osoby postronne. Kolejną sprawą jest rozwaga i działanie zgodne z przepisami. Wózkiem można przewozić jedynie ładunek o znanej masie, który został dobrze zamocowany. Inne postępowanie jest niebezpieczne i niezgodne z prawem”.